• خانه
  • وبلاگ
  • آیا سرور مجازی لینوکس به درد سایت ما می خورد؟

آیا سرور مجازی لینوکس به درد سایت ما می خورد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

سرور مجازی لینوکس از مواردی است که خیلی توصیه به استفاده از آن می‌شود، بسیاری از افراد استفاده از آن را به دیگران توصیه می‌کنند و حتی تبلیغات گسترده ای برای آن صورت می‌گیرد؛ اما پیش از آن که به این توصیه ها و تبلیغات عمل کنید، بهتر است این سوال را از خودتان بپرسید که آیا سرور مجازی لینوکس به درد سایت ما می خورد؟

اما از کجا بدانیم که سرور مجازی لینوکس به درد سایت ما می خورد یا نه؟ در این مقاله می‌خواهیم در این باره به صورت مفصل صحبت کنیم و بررسی کنیم که سرور مجازی لینوکس برای چه سایت هایی مناسب است؟ پس همراهمان باشید.

سرور مجازی یا vps چیست؟

برای آن که به سوالی که ابتدای مقاله پرسیدیم پاسخ دهیم، ابتدا باید به مفهوم سرور مجازی اشاره کنیم (البته اگر با مفهومش به خوبی آشنا هستید، می‌توانید این قسمت را نادیده بگیرید). سرور یک کامپیوتر بسیار قدرتمند است که به صورت 24 ساعته روشن است و از اینترنت پرسرعت برخوردار است.

زمانی که در سرور ها از تکنولوژی مجازی سازی استفاده می‌شود، این کامپیوتر قدرتمند به چندین سرور مجازی تبدیل می‌شود که هرکدام منابع و امکانات مستقل از هم دارند. برعکس هاست اشتراکی که کاربران در منابع و امکانات مشترک هستند و عملکرد یکی بر دیگری اثر می‌گذارد، در سرور مجازی خبری از اشتراک نیست و کاربران به صورت کامل مستقل هستند. مانند ساکنین یک آپارتمان که به صورت کاملا مستقل از هم هستند و تنها در امکاناتی مانند آسانسور، حیاط و … مشترک هستند.

سرور مجازی لینوکس چیست؟

فکر می‌کنیم که با مفهوم سرور مجاز تا حدودی آشنا شدید، اما سرور مجازی لینوکس چیست؟ آیا چیزی جدا از سرور مجازی است؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر! سرور مجازی لینوکس نیز همان سرور مجازی است که روی آن سیستم عامل لینوکس نصب شده است؛ همانطور که گفتیم سرور مجازی یک کامپیوتر قدرتمند است، این کامپیوتر نیاز به سیستم عامل دارد که این سیستم عامل می‌تواند ویندوز، لینوکس یا میکروتیک باشد.

مزایای سرور مجازی لینوکس

گفتیم که سیستم عامل های مختلفی می‌تواند روی سرور مجازی نصب شود، اما چرا تا این اندازه سرور مجازی لینوکس محبوب شده است و توسط افراد مختلف توصیه می‌شود؟ دلیل آن مزایایی است که دارد و ما در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

متن باز و رایگان بودن

یکی از اصلی ترین ویژگ هایی که سرور مجازی لینوکس دارد، این است که منبع باز و رایگان است و کاربران می‌توانند به راحتی آن را نصب کنند و آن را توسعه دهند.

پایداری و آپتایم بالا

سرور مجازی لینوکس در پایداری و آپتایم حرف اول را می‌زند و به همین دلیل لقب با ثبات ترین سیستم عامل به لینوکس تعلق یافته است. اگر با سرور مجازی لینوکس کار کنید، کمتر پیش می‌آید که نیاز به ری استارت کردن یا کرش کردن داشته باشید. بنابراین اگر به هر دلیل نیاز به پایداری و آپتایم بالا دارید، سرور مجازی لینوکس مناسب شماست.

برخورداری از امنیت بالا

یکی از فاکتورهای مهمی که باید در انتخاب هرچیزی در نظر بگیرید، امنیت است؛ لینوکس نیز از این نظر می‌تواند انتظارات شما برآورده کند. لینوکس دارای یک سد دفاعی است که هیچ ویروس و بدافزاری نمی تواند از این سد عبور کند. زمانی که کاربران متوجه باگ ها و حفره های امنیتی لینوکس می‌شوند، آن را توسعه می‌دهند و ایرادات را رفع می‌کنند و به همین امنیت آن را افزایش می‌دهند.

لینوکس رشد می‌کند، قد می‌کشد و توسعه پیدا می‌کند و انعطاف پذیر است

زمانی که سرویسی را خریداری می‌کنید، منابع و امکانات مشخصی در اختیار شما قرار می‌گیرد، زمانی که سایت شما رشد می‌کند و ترافیک بیشتری واردش می‌شود، منابع و امکانات پاسخگو نخواهد بود؛ در این شرایط می‌توانید به کمک ویژگی انعطاف پذیری که سرور مجازی لینوکس، منابع و امکانات را ارتقا دهید و سرورتان را توسعه دهید.

لینوکس عملکرد بالایی دارد

از آن جایی که سرور مجازی لینوکس قادر است که چندین کاربر را بروی یک سرور میزبانی کند، به خوبی می‌توان متوجه شد که نسبت دیگر سیستم عامل ها عملکرد بالایی دارد. از لینوکس می‌توان توانایی پردازش و ظرفیت بیشتری داشت که سبب افزایش سرعت لود صفحات سایت می‌شود و فرایند ها نیز با سرعت بیشتری انجام می‌شوند، بدون آن که عملکرد همزمان روی یک سرور تاثیری داشته باشد.

نیاز نیست نگران حریم خصوصی خودتان باشید

لینوکس سعی نمی کند که به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد و به حریم خصوصی شما احترام قائل است. از طرف دیگر امکان شخصی سازی دارد و شما می‌توانید به داده های خودتان دسترسی کامل داشته باشید و نگران حریم خصوصی خودتان نباشید.

دسترسی root در اختیار شما قرار می‌گیرد

زمانی که سرور مجازی لینوکس خریداری می‌کنید، دسترسی root در اختیارتان قرار می‌گیرد که می‌توانید به صورت کامل به سرور دسترسی داشته باشید و از طریق پنل مدیریتی که در اختیارتان قرار می‌گیرد، می‌توانید بر اساس نیاز ها و سلیقه خودتان، آن را شخصی سازی کنید. به جز این شما می‌توانید نصب انواع برنامه ها را هم در سرور مجازی لینوکسی خودتان مدیریت و کنترل کنید.

تا اینجا به تعدادی از مزایای سرور مجازی لینوکس اشاره کردیم؛ اما ببینیم با توجه به موارد گفته شده، آیا سرور مجازی لینوکس به درد سایت ما می خورد؟

آیا سرور مجازی لینوکس به درد سایت ما می خورد؟

موارد زیر به شما کمک می‌کند که انتخاب درستی داشته باشید و پس از خرید، پشیمان نشوید، پس این موارد را حتما با دقت بخوانید:

اگر می خواهید امنیت سایتتان باید بالا باشد

همانطور که گفتیم، لینوکس امنیت زیادی را برایتان فراهم می‌کند و اگر کسب و کار شما به گونه ای است که نیاز به امنیت بالا دارید، سرور مجازی لینوکس حتما به درد شما می خورد.

سایتتان رو به رشد است

اگر سایتتان در حال رشد است و منابع آن پاسخگو نیست، می‌توانید سرور مجازی لینوکس خریداری کنید، چرا که قابلیت انعطاف پذیری و رشد آن می‌توانید به شما کمک کند.

خطاهای سرور زیادی را تجربه می‌کنید

از آن جایی که لینوکس متن باز است، کاربران می‌توانند خطاها و مشکلات آن را پیدا کنند و رفع کنند؛ بنابراین اگر با خطاهای زیادی از سمت سرور مواجه می‌شوید، چاره کار را به دست لینوکس بسپارید.

اگر سرعت سایت برایتان مهم است، از لینوکس غافل نشوید

لینوکس از عملکرد بالایی برخوردار است و می‌تواند از چندین کاربر میزبانی کند، به همین خاطر می‌تواند سرعت لود صفحات سایت را بیشتر کند. اگر سرعت سایت فاکتور مهمی برایتان است، بله سرور مجازی لینوکس به درد سایت شما می خورد.

سرور مجازی لینوکس به درد صاحبان فروشگاه های آنلاین می خورد

احتمالا این را می‌دانید که صنعت کارت های پرداخت، استاندارد ها و سیاست های خودشان دارند و برای آن که از کارت های اعتباری در برابر سرعت اطلاعات مراقبت کنند، پروتکل های خاصی را در پیش گرفته اند. سرور مجازی لینوکس حریم خصوصی و امنیت بالایی را تامین می‌کند و از این جهت می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

اگر نمی خواهید هزینه زیادی کنید، سرور مجازی لینوکس به درد سایت شما می خورد

از آن جایی که لینوکس متن باز و رایگان است، هزینه آن نسبت به سرور مجازی ویندوز پایین تر است، چرا که دیگر نیاز نیست شما هزینه لایسنس آن را پرداخت کنید. اگر بودجه کمی دارید، سرور مجازی لینوکس می‌تواند برایتان گزینه مناسبی باشد.

سخن آخر

در این مقاله بررسی کردیم که سرور مجازی لینوکس چه مزایایی دارد و برای چه سایت هایی مناسب است؛ اگر با توجه به موارد گفته شده، تصمیم خودتان را برای خرید سرور مجازی لینوکس گرفتید، توصیه ما را برای خرید از یک ارائه دهنده معتبر جدی بگیرید!

شرکت ارائه دهنده سرور مجازی، تاثیر زیادی در تجربه استفاده از سرور ها دارد. اگر شرکت ارائه دهنده شما، پاسخگو و مسئولیت پذیر نباشد، در صورتی که مشکلی برای سرور مجازی لینوکس شما پیش آید، با دردسر مواجه خواهید شد. بنابراین حتما در این زمینه دقت داشته باشید.

یکی از شرکت های ارائه دهنده ای که در این زمینه تاییده شده است، آسام سرور است که پشتیبانی 24 ساعته در تمام روزهای هفته دارد و حتی گارانتی بازگشت عودت وجه نیز برای کاربرانشان ظرف مدت 3 روز فراهم کرده اند و شما می‌توانید با خیال راحت خرید سرور مجازی لینوکس را از آسام سرور انجام دهید.